Historia placówki

Historia przedszkola w Miłakowie

Według informacji zawartych w kronikach przedszkolnych pierwsze Państwowe Przedszkole w Miłakowie zapoczątkowało swoją działalność w 1950 r.… a kierowniczką placówki była p. Regina Wódz. Uczęszczało do niego 20-ro dzieci, głównie pracowników Olsztyńskich Zakładów Roszarniczych w Miłakowie.

W 1953 r. zostaje przeniesione do budynku przy ul. Olsztyńskiej 12 (dawny Sąd Okręgowy) i zajmuje parter. Wkrótce otrzymuje do dyspozycji jeszcze dwa piętra. W maju pracę w nim obejmuje Teodozja Celejowska, a w czerwcu zostaje jego kierowniczką. W tym czasie zostaje powołany pierwszy Komitet Rodzicielski, który pomagał w zagospodarowaniu przedszkola. Zimę przedszkolaki spędzają przy piecach paździerzowych, co wcale nie przeszkodziło w zorganizowaniu pierwszej Choinki Noworocznej. Od tego też roku obchodzono chyba najważniejsze święto – Dzień Dziecka.

W lipcu 1954 r. przedszkole przenosi się do budynku przy ulicy Nowotki 28 (był własnością dentysty, a do 1955r. mieścił się w nim Komitet PZPR).

A oto kilka ważnych dat z działalności placówki w kolejnych latach:

1957 – przedszkolaki po raz pierwszy biorą udział w dożynkach.

1958 czerwiec – przedszkole odwiedza warmińska pisarka Maria Zientara – Malewska, zapoznaje dzieci ze swoją twórczością.

1960 – pierwsza wizytacja zorganizowana przez Ministerstwo Oświaty i Kuratorium, którą prowadzili wizytatorzy z Olsztyna.

1964 wrzesień – z okazji miesiąca odbudowy Warszawy, przedszkolaki prezentują swój dorobek przed społeczeństwem Miłakowa.

1965 – skończono kapitalny remont budynku, dzięki czemu zyskano dwie sale i otworzono trzeci oddział, co znacznie zmniejszyło liczebność grup.

1966 czerwiec – dzieci otrzymują w prezencie na Dzień Dziecka plac, który z czasem zagospodarowany zostaje w zabawki i jest ulubionym placem zabaw dzieci.

W ciągu kolejnych lat przedszkole przeszło bardzo intensywne zmiany zarówno personalne jak i strukturalne.

Grono pedagogiczne poprzez różne formy doskonalenia zawodowego podnosi swoje kwalifikacje, aby poziom ich umiejętności  wpływał na pozytywne efekty ich pracy dydaktyczno – wychowawczej nad wychowankami przedszkola.

W październiku 1986 r. następuje otwarcie nowego Państwowego Przedszkola w Miłakowie nr 2 przy ul. Olsztyńskiej 9a w nowym kompleksie szkolnym. Do tego przedszkola uczęszczają dzieci 5 – 6 letnie. Dyrektorem zostaje p. Daniela Banaszek i funkcję tę pełni do czerwca 1997r., kiedy to po 30 latach pracy dydaktyczno – pedagogicznej odchodzi na zasłużoną emeryturę. Dyrektorem Państwowego Przedszkola nr 1 zostaje mgr Grażyna Zalewa. Do tego przedszkola uczęszczają dzieci 3- 4 letnie.

W latach 1986 – 1991 funkcjonują jednocześnie dwa przedszkola tzw. małe i duże.

W 1991r. po 37 latach swojej działalności zamknięte zostaje przedszkole nr 1 przy ulicy Nowotki 28. Nasi najmłodsi milusińscy przenoszą się do przedszkola nr 2.

We wrześniu 1997r. dyrektorem placówki zostaje mgr Grażyna Zalewa i funkcję tę pełni do roku 2008.

Rok 2008 jest kolejnym rokiem przełomowym w historii istnienia placówki, ponieważ od września tego roku Uchwałą Rady Miejskiej  Samorządowe Przedszkole zostało włączone w skład Zespołu Szkolno – Przedszkolnego im. Jana Pawła II w Miłakowie.